Islandia- podróż.

15 maja 2013
Dzień siódmy – 6 lipiec (piątek)
Wstaliśmy o 7.45, bo przed nami przeszło 400- kilometrowa trasa do wielkiego północnego fiordu – Isafjardardjup, z zahaczeniem o najdalej wysunięty na zachód geograficzny punkt Islandii i Europy (nie na kontynencie) – Latrabjarg.
Przy obfitym śniadaniu wdaliśmy się w rozmowę z gospodarzem. I tu została zaspokojona ciekawość Seweryna, co się dzieje z owcami. Na pytanie, dlaczego one błąkają się samopas, opowiedział nam, że co roku owce (islenska sauðkindin) są puszczane wolno i chodzą po okolicy, pasąc się na trawach i ziołach. Naturalne jedzenie (nie ma dokarmiania zbożami, a faszerowanie hormonami jest zabronione) i ruch, świetnie wpływają na jakość ich mięsa. Islandzka baranina pod względem wartości odżywczych i smakowych, jest drugą na świecie, po nowozelandzkiej. Na wyspie jest około pół miliona owiec, które po tysiącu lat stały się tak odporne na klimat, iż potrafią paść się także w zimie. Wiosenne, letnie i jesienne noce spędzaja często pod gołym niebem, szukając z reguły jakiś nisz czy obrywów i często przytulają się gromadnie do siebie, by zachować ciepło.
W czasie ciężkich zim spędzają czas w zagrodzie i są karmione  podkiszonym sianem. Trawa po skoszeniu jest zawijana w wielkie, cylindryczne opakowania z plastyku i pozostaje przez pewien czas na polu, aby się nieco ukisiła. Spotykaliśmy owe białe, czarne i niebieskawe cylindry na wielu łąkach Islandii.
„A jak je znajdujecie, bo się przecież mieszają i daleko rozłażą?” dopytywał Seweryn. „Wychodzimy z auta na szosę i krzyczymy ‚Maaaagnuson!!’ i one przyłażą” odrzekł nasz przemiły gospodarz i Seweryn niemal to łyknął. Przeto właściciel hotelu pospieszył z wyjaśnieniami.
Owce maja w uszach plastykowe znaczki o różnych kształtach (trójkąt, kwadrat, koło, prostokąt) i kolorach. Gdy się je zbiera późną jesienią, niektóre już to czują i podłażą blisko szosy, oczekując na transport. Inne trzeba szukać po okolicy i jak taki spęd się odbywa, można zobaczyć, np. na krótkim filmie z Internetu http://www.youtube.com/watch?,v=2siiKvuS_wI
Islandczykom udało się wyhodować nadzwyczaj inteligentne osobniki, przywódców stada (po islandzku – forystufé), w liczbie około dwóch tysięcy sztuk. Są bardziej odporne na klimat, potrafią opiekować się stadem swych pobratymców, a zdarzają się przypadki, iż w przeczuciu nadchodzącej zawiei śnieżnej, odmawiają wyjścia ze stadem na zewnątrz. Na dowód co potrafią zamieszczam zdjęcie z Internetu.
Barany są często indywidualistami, mają niezły temperament, bo w pewnym sensie są na wpół dzikie. Przeto nie należy się zbytnio do nich zbliżać. Owce były niesłychanie ważne dla pierwszych osadników, dostarczały im mleka, mięsa, skór i wełny. Mają swoje miejsce w sagach islandzkich i opowiadaniach. O tym, jak potrafią być inteligentne, przekonałem się w Norwegii (skąd je na wyspę przywieziono). Jechałem taksówką po wiejskich drogach i w pewnym momencie napotkaliśmy na poboczu owcę z jagniątkiem. Na widok auta owca zasłoniła ciałem jagniątko, przyciskając je dodatkowo do płotu. Zwierzęta w Skandynawii są uczone od małego, jak i kiedy  wracać do domu. Widziałem wieczorami schodzące do obór krowy
i konie podążające same do stajni.
By zachować i ochronić hodowlę przywódców, w roku 2000 założono na Islandii Towarzystwo Przywódców Stada (Leader-Sheep Society of Iceland).
Koło 10-tej opuściliśmy farmę, którą nasz gospodarz kupił parę lat temu i przerobił na gościniec. Jego dom, tak jak wiele innych islandzkich gospodarstw, jest kompletnie wyposażony w najnowsze urządzenia i technologie. Pralka, zmywarka do naczyń, komputer z dostępem do Internetu, sprzęt audio-wizualny, napotykaliśmy wszędzie, nawet w najbardziej odosobnionych miejscach.
Nasz gospodarz na koniec mnie ponownie rozbawił. Przeniósł się tutaj z Reykjaviku i oznajmił, że nigdy więcej jego noga tam nie postanie. „Za wielki hałas i ruch, a przede wszystkim za dużo ludzi i nie są przyjemni” podkreślił. Reykjavik, najbardziej wysunięta na północ stolica świata, ma wraz z satelickimi osadami wokół, około 200 tys. mieszkańców (3/5 ludności wyspy).
Karkołomna, wąska droga, po prawej stronie przepaść w dół, do fiordu, po lewej zawieszone niemal nad naszymi głowami, wielkie kawały skał i co chwila tablice z ostrzeżeniami o spadających kamieniach. Jechaliśmy w milczeniu, powoli i ostrożnie, by gwałtownym dźwiękiem czy ruchem nie sprowokować lawiny. Nawet nie śmiałem robić zdjęć.  Wyjechaliśmy na kamienny płaskowyż,

atrzymaliśmy się i trochę pochodziliśmy po poboczu drogi. Za parę minut ruszyliśmy dalej i tu popełniliśmy błąd (oznakowanie też nie jest najlepsze) – zamiast jechać w lewo, drogą 612, skręciliśmy w prawo i znaleźlismy się na 615, która poprowadziła nas do rozległej doliny schodzącej do brzegu oceanu. Dalej drogi nie było.
Tym sposobem zamiast do skrajnie zachodniego, geograficznego punktu Europy – Latrabjarg, dobrnęliśmy do przylądkaBlakknes, położonego niemal 20 km bliżej. Na klifach Latrabjarg gnieżdżą się wielkie kolonie  maskonurów i przez tę omyłkę nie udało nam się zobaczyć ich z bliska.
No cóż, przydarzyła mi się podobna rzecz, jak w Portugalii, gdy do stanięcia na Cabo da Roca, zabrakło mi paru kilometrów. Zresztą uganianie się za skrajnościami Europy nie jest akurat najważniejsze. Wystarczy zaglądnąć do książek, artykułów, stron internetowych, by przekonać się jakie w tej materii panuje zamieszanie i ile sprzecznych nazw podaje się za pewniki, włącznie z precyzyjnie określonymi geograficznymi współrzędnymi.
Gdy osiągnąłem skrajne punkty Europy, na północy – Nordkap w Norwegii i na południu – Matapan w Grecji, najważniejszy był promieniujący z nich nastrój i duchowość pięknego krajobrazu. W przypadku Nordkap, była ona jeszcze bardziej  podkreślona, wręcz mistyczną muzyką Jana Garbarka, sączącą się z głośników, w kaplicy wykutej w skale. To tam, w drugiej połowie XVI wieku, dotarł włoski ksiądz, Francesco Negri, który bardzo chciał ujrzeć koniec Europy. Był przekonany, iż z racji panujących dni i nocy polarnych, jest to miejsce szczególne. Zanim Nordkap osiągnął i powrócił – konno, piechotą, na nartach i rybackimi łodziami – upłynęły pełne dwa lata.
Nasz spacer wzdłuż brzegu oceanu przypominał zapewne pochód okulawionych trolli. Seweryn nie mógł szybko chodzić; po długiej przerwie, spowodowanej głęboką i rozległą raną koło kostki (uraz po wypadku samochodowym sprzed lat, gdy w PRL-u wjechał w nieoświetloną furmankę), uczył się chodzić od nowa, swym starym rytmem. Moje zablokowane kolano spowodowało inny rodzaj chodu, a to z kolei zaczęło się odbijać na kręgosłupie. Dokuśtykaliśmy do auta i ruszyliśmy w drogę powrotną.
Cały czas jednak czułem, że coś jest nie tak, że nie osiągnąłem tego co zamierzałem. Wjechaliśmy w skalne rumowiska, manewrując powoli na drodze pełnej wybojów oraz mniejszych i większych odłamków gruzu skalnego. I nagle przyszedł impuls. Nie, nie daruję sobie tego widoku z góry. Muszę dojść na krawędź klifu, posiedzieć tam, pokontemplować i zrobić zdjęcie. Seweryn nie mógł pójść i z ulgą się zgodził na pozostanie w aucie, tym bardziej, że już planował  następną drzemkę.
c.d.n

46 Comments

 • Mycoventgardencabs.co.uk offers the cheapest quote on Tottenham Court road Taxi & Cab. Click on „Get a Quote & Book Online” and enjoy your ride.

 • It is actually a fantastic along with helpful piece of data. I’m happy that you just distributed this useful details about. Make sure you continue being all of us current in this way. Appreciate your spreading.

 • You have point of simple fact an excellent webmaster. The internet site loading speed is usually unbelievable. It sort of feels you are accomplishing any kind of exclusive tip. Moreover, A subject matter tend to be must-see. you’ve done a magnificent job within this subject!

 • I will promptly grab the feed because i can not locating your own e-mail registration hyperlink or even news letter services. Carry out you’ve got just about any? Remember to enable us acknowledge to ensure that I’ll just simply sign up. Thanks a lot.

 • www.manta.com pisze:

  Woah this web site is a plus i prefer examining your articles. Keep up the best work! You recognize, many people are shopping game in this info, you can enable them to greatly.

 • Magnificent website. Lots of useful information and facts below.. http://www.blueskyadventures.net I am submitting it to several mates ans as well discussing throughout yummy. As well as, thanks a lot in your effort!

 • site pisze:

  Fantastic piece of information, I had familiarized regarding your web-page from
  my buddy i have actually read all blog posts of yours currently, and
  allow me mention to that, your web page provides the best and the most appealing information. This is merely the sort of info that
  i had actually been trying to find, i’m already your normal reader now and i
  would frequently watch out for the
  new posts, once again hats off to you! As soon as
  again, thanks a million.

 • visit this page Fairly wonderful post. I recently stumbled upon your blog site and desired to mention that I’ve really adored looking ones site discussions. No matter the reason I shall be registering to ones give using this program . wishing you’re writing again quickly!

 • Adult Connection Sites – there are a lot of websites that cater towards people who are seeking just physical relationships.
  As much as this may seem like a weak excuse – the fact remains that in 9
  cases out of 10 the husband never had any intention of ever doing
  anything beyond ‚looking’ and ‚chatting’ and in actual fact it is the
  very act of looking in the first place that will more than likely keep him faithful
  to you for years to come. The profiles with pictures are able to attract more singles than the
  profiles without pictures.

 • judysbook.com pisze:

  As an employer and a person who has an extensive human resources
  background, I will tell you upfront that employee lawsuits are something every business owner must prepare for.
  Every year, countless people die on highways and
  city thoroughfares. If you think creating a trust is expensive or time consuming, read on to
  see the advantages of doing it.

 • Especially for a person who does not follow football as religiously, it could be quite tedious for you to merely evaluate the right kind of shoes for
  your kid. We all know the world’s best football players are courted by the
  football boot manufacturer’s; they send them free
  samples, pay them astronomical fees to tie them into contracts to wear their footwear, and the players happily sign-up.
  Treat your fellow players the way you’d want to be treated.

 • When combined with Marc Wassmann’s XPCamper, the end result is a stunning tour de
  force representing a sweet combination of power and dependability coupled with an exceptional off-the-grid camping capability.
  Your friends, family and guests will be truly impressed by your
  attention to detail, and any event will go with an additional kick, once your guests have
  a little caffeine inside them. Whichever type
  of removal firm you choose you should get some referrals and investigate what
  the firm’s reputation is. Irish dealers of used vehicles,
  who offer affordable motorbikes, campers and cars for sale, are not uncommon. It is
  possibly this group that has led to the RV becoming a feature
  of modern American life. Furthermore, immediately
  after the cease-fire the IDF distributed warning notices to the residents in the areas of warfare, and recommended that they wait a
  few days before returning to the south until the
  UNIFIL forces were deployed there and the area had been cleared of unexploded ordnance.

 • seo pisze:

  I will immediately seize yiur rss feed as I can not to find your email subscriptio hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please let me recognize in order that I culd subscribe.
  Thanks.

 • kids pisze:

  Nice blog right here! Also your website lots up
  very fast! What host are you using? Can I get your associate link in your host?
  I wish my website loaded up as quickly as
  yours lol

 • Reserving our flights plus the hotel rooms was definitely a fun part but once I had investigate resort transportation I wasn’t so keen, considering that lets face it
  a transfer is definitely doubtless our the very least pleasurable part of a
  holiday. are popular destinations and a lot of tourists visit these places.
  Delhi airport is acknowledged as one of the most significant
  airports and is really busy in running with countrywide and international flights.

 • Further, if mold form on your rug, always use easier procedures to remove them other than using force.
  While other companies employ chemicals that can damage carpets in the long term, the company’s eleven-part programme cleans right down to the base of the carpet and runs from an initial pre-inspection through power vacuuming, pre-treatment, pre-grooming, a soil
  extraction and rinse, post-grooming and a post-cleaning inspection so the engineer can demonstrate the
  improvements the process has made to the customer.
  The moisture and the residue destroy the carpet fibers from
  within and sometimes the damage is irreparable.

 • Once you arrive your money is now sitting at another curb for a few more hours while you are inside enjoying
  with family and friends. Among the many services being introduced, the airport limo service is one that is fast
  trending among people all around the world. A limousine was
  always considered an indicator of richness and a symbol of a high status rank.

 • Bart pisze:

  Hi there, I would like to subscribe for this website to
  take most recent updates, thus where can i do it please help.

 • Everyone loves what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage!

  Keep up the excellent works guys I’ve you guys to my own blogroll.

 • Hi there, yes this article is in fact good and I
  have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

 • Superb website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same
  topics talked about in this article? I’d really like to be a part
  of group where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 • With these notions in your head, you’re apt
  to put pressure on yourself and then put that pressure on him.
  ) Most of us have an entire lifetime of negative beliefs, thoughts and
  attitudes that we carry around with us like useless baggage that we’ve simply
  gotten used to and don’t even notice anymore. Not all girls are the same, and if you treat them all the same, then you can end up
  not showing her that you love her.

 • Znakomity artykuł, dzięki kilkuletniemu doświadczeniu
  naszej firmy Visual Chris w produkcji i wyborze ponad 80 sukni ślubnych pod względem gustu i upodobań przyszłych pań młodych.

  Zapraszam na strone … http://www.tipro.pl/da/www/visualchris.pl – suknie ślubne

 • Bardzo fajny artykuł, przez kilkanaście lat firma Plumbing & Heating Systems Usługi Hydrauliczne wyspecjalizowała się w usługach hydraulicznych, których działalność obejmuje obszar Warszawy, województwa mazowieckiego i
  także całego kraju. Nasza oferta to przede wszystkim usługi
  hydrauliczne, ogrzewanie ścienne i centralne odkurzacze.

  Zapraszam na strone ; http://obtainablebrake.Ob.s.c.e.n.e.f.r.i.e.n.d.s.e@polski-hydraulik.pl/centroedilizia/ – Montaż kotłów CO Warszawa

 • Computers pisze:

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s
  both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is an issue that too few people are speaking intelligently about.

  Now i’m very happy that I found this during my search for something
  relating to this.

 • Bardzo fajny artykuł, przez wiele lat firma Plumbing & Heating Systems Usługi
  Hydrauliczne specjalizuje się w usługach hydraulicznych, których
  zakres działań obejmuje obszar Warszawy, województwa
  mazowieckiego i także całego kraju. Nasza oferta to
  przede wszystkim usługi hydrauliczne, ogrzewanie ścienne
  i centralne odkurzacze.
  Zachęcam do wejścia na strone ; http://jeremiah.fine@polski-hydraulik.pl/index.php/entertainment/item/23-paparazzo-involved-in-bieber-chase-charged – Instalacje wodno
  kanalizacyjne Warszawa

 • Attracting 50,000 people per year, the Academy Theatre balances well-known recording artists with
  a healthful representation of neighborhood theatre and dance.

 • sex cam2cam pisze:

  At this time it appears like Drupal is the top blogging platform out there right now.

  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to produce a top notch article… but
  what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 • Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.

  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know
  about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the
  whole thing without having side effect , people can take
  a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 • Die gesetzliche Krankenversicherung übernimmt 50 Prozent der mit dem Behandlungsplan genehmigten Kosten der Maßnahmen zur künstlichen Befruchtung.

 • gehen pisze:

  Hier ein Gespräch zwei jungen Mädchen, wie ich es mir wünschen würde: Dicke Männer sind geil, oder nicht?

 • hier gehen pisze:

  ich habe sie zuerst blockiert weil sie mir auf den keks ging.

 • ihre antwort pisze:

  Eine kWh geteilt durch 4W ergibt 250 Stunden Betrieb.

 • erlaeuterung pisze:

  Da wird gekichert, geneckt und sich über Mode unterhalten.

 • Divya says:

  May 1, 2017 at 04:17

  Thank you for this post but I really think that in Iceland it is better to participate in organized tours.
  That way, you don’t have to drive yourself hundreds of km through deserted areas. It’s safer and actually more fun because you will see a lot more and you can rest any time you want.
  Iceland is not done in one visit – I think you need at least 4 weeks to visit every region. Therefore, there is no need to rush through the Ring Road in a rental car!

  Reply

 • Doch mehr wird nicht verraten, schließlich möchte ich Dich nicht jetzt schon heiß machen, dassDeine geile Ficksahne sprüht.

 • Wer sich nicht positiv vom Profil angesprochen fühlt, neigt dazu einen angefangenen Flirt abzubrechen.

 • Hi there, every time i used to check blog posts here in the early hours
  in the break of day, since i love to find out more and more.

 • Website pisze:

  Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to put this
  content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments.

  But so what, it was still worth it!

 • Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However
  I am encountering problems with your RSS. I don’t know the
  reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having identical RSS problems?
  Anybody who knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 • love quotes pisze:

  I know this site gives quality depending content and
  extra material, is there any other website which provides these kinds of data in quality?

 • car dealer pisze:

  Thanks , I’ve just been looking for information about this topic for a long time and yours is the best I have discovered
  so far. However, what about the conclusion? Are you certain in regards to the supply?

 • ecahalyh pisze:

  Наши мастера выполнят заказы любой сложности: от подключения стиральной машины, до полной замены simbel.ru электропроводки на любом объекте. Решение – создание ретро-проводки, благодаря чему можно организовать электроснабжение жилья с соблюдением действующих регламентов и норм СНиП, ГОСТ, ПУЭ, а также удачно вписать провода и кабели, проложенные открыто, практически в любой современный и традиционный интерьер.

2 Trackbacks / Pingbacks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post
»