06.06.2012r. Środa
Dla przybliżenia sportu balonowego osobom, które do tej pory jeszcze nie miały z nim styczności przedstawiam krótki opis zasad odbywania się konkurencji balonowych. Pierwszym krokiem jest krótka odprawa zawodników. Sędzia Główny, Dyrektor Sportowy i Oficer Bezpieczeństwa przedstawiają zawodnikom regulamin zawodów, panujące w danym momencie warunki atmosferyczne, opisują zaplanowane rodzaje konkurencji oraz określają miejsce i godzinę startu balonów.

W trakcie odprawy rozdawane są markery (znaczniki, które pilot zrzuca w trakcie lotu na wyznaczony cel) i loggery (urządzenia stworzone w oparciu o GPS, rejestrujące tor lotu balonu w 3D).

Zawodnicy wraz ze swoimi ekipami udają się na miejsce startu. Tam uczestnicy dają z siebie wszystko, by jak najsprawniej postawić balon do startu. Jest to jeden z najbardziej widowiskowych i wartych zobaczenia momentów w trakcie zawodów balonowych. W ciągu kilkunastu minut z niepozornie wyglądających przyczep wyciągane i napełniane są olbrzymie, majestatyczne balony, o różnych kształtach i kolorach, które następnie wzbijają się po kolei w powietrze. Lot trwa w zależności od warunków od 30 minut do 2 godzin i odbywa się w kierunku wyznaczonym przez wiatr. Miejsce lądowania wybiera pilot w trakcie lotu. Musi ono być przede wszystkim bezpieczne, czyli pozbawione przeszkód (zabudowań, linii wysokiego napięcia, zbiorników wodnych, itp.).

Ekipa balonowa średnio liczy cztery osoby. Część ekipy uczestniczy w locie balonem, starając się jak najlepiej rozegrać konkurencje balonowe. Pozostali mają za zadanie podążać samochodem z przyczepą za balonem, aby po lądowaniu móc złożyć sprzęt i dojechać do miejsca zdawania loggerów.

Ostatnim krokiem jest tankowanie butli gazem, aby były gotowe do następnego lotu, a później nie pozostaje nic innego jak relaksować się w oczekiwaniu na wyniki i kolejny lot…

 

                                                                                                                                         Sabina Hawryłko

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *